Rendvédelmi szerepjáték

tommen.

2+2=5
2019. 01. 10.
1 074
3 882
18
Győr
a.te.ervelesi.hibad.hu
V4 karakter
Maximilian Leitner
LV karakter
Alyshia Kenrose Valrath
Rendvédelmi szerepjáték
Karakter
Az egyik legfontosabb dolog amire ki kell térni, de ez általánosságban igaz a szerepjátékra is. Egy dolognak mindenképp tudatosulnia kell benned, ez pedig az, hogy különbséget kell tenned a karaktered és az OOC személyed között. Törekedned kell arra, hogy egy IC impulzus ne hasson ki OOC kiléted magatartására és fordítva. Ennek szem előtt tartása kulcsszerepet játszik a rendvédelem és az alvilág közötti konfliktusok elkerüléséhez a szerveren. Egy rövid példával ezt úgy demonstrálnám, hogy mondjuk egy amúgy törvénytelen körökben mozgó bandással szemben intézkedsz és ő IC lekezelő hangnemben beszél a karaktereddel az igazoltatás során és mondjuk kevésbé együttműködő. Attól még, mert IC egy paraszt volt veled, emiatt nem szabad róla OOC képet alkotnod. Hasonló a helyzet, hogyha valakit börtönbe helyezel, mert megsértette a jogszabályokat. Ez nem lehet kihatással az OOC megítélésére, hisz a karaktere tett rosszat, nem ő. Tehát meg kell értened, hogy az IC ország rendjéért felelsz és nem a szerveréért - utóbbi az adminisztrátorok dolga, melyet teljesen más elvek és szabályok alapján hajtanak végre.

Rendőrré válás folyamata, követelményei
Fontos megjegyezni, hogy alapvetően a szerveren magyar közszolgálati szerveket használunk, így az ő metodikájukhoz is igyekszünk igazodni általánosságban. Ezek alapján hivatásosnak az szerelhet fel, aki 18. életévét betöltötte, cselekvőképes, megfelel a fizikai, pszichológiai és egészségügyi alkalmassági vizsgálatokon. Ezen túl szükséges egy érettségi bizonyítvány és a karakterünknek feddhetetlennek kell lennie, hisz még a képzés megkezdése előtt átvilágítják életvitelét (nem lehet büntetett előéletű, nem tarthat rendszeres/ápolhat jó kapcsolatot törvénytelen, szélsőséges csoportokkal, azok tagjaival, bűnözőkkel, sőt egyes szabálysértések is kizárásra adhatnak okot).

Itt egy valamit mindenképp szeretnék kiemelni: a karakterünk tanulóként kerül állományba, - feltéve, hogy nem visszajelentkezésről van szó - tehát nincs rendvédelmi képzettsége. Erre mindenképp figyelni kell, hisz, ha megadjuk, hogy karakterünk "rendőrtiszti főiskolát" végzett, - ami már nem is létezik, NKE RTK-nak hívják - az elég illúzióromboló, hisz aki tiszti képzésen vesz részt, az hadnagyi rendfokozaton szerel(het) fel. Úgyszintén nem tanácsos "rendőrakadémiáról" írni, hisz ez tiszthelyettesi képzettséget jelent, ami egy tanuló esetében szintén nincs meg. Ellenben "polgári" diplomát (pl.: jogász, orvos, pszichológus, pedagógus, mérnök) nyugodt szívvel adhatunk meg, ezek akár előnyt is jelenthetnek felvételünk és későbbi haladásunk során. Magyarországon alapvetően a 10 hónapos rendőrjárőr és a 2 éves rendőr tiszthelyettesi képzésre jelentkezhetünk, hogy elinduljunk a pályán. Vagy jelentkezhetünk a korábban említett Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának egyik civilek számára is elérhető szakirányára. Azonban ez a 4 éves képzés tiszti beosztások ellátására készít fel - egyből hadnagyi rendfokozatra juttat, azonban ilyenre a szerveren nincs lehetőség, így ezt hanyagoljátok.

Visszatérve a dolgokra. A képzés során a tanulók megismerkednek a szolgálatuk során rendszeresen alkalmazandó, betartandó és betartatandó jogszabályokkal (pl.: Rtv; Hszt; Szabs. tv; Btk.) és az általuk használt kényszerítő eszközökkel, lőfegyverekkel is. Ezen felül intézkedéstaktikai és - valamilyen mennyiségben - csapatszolgálati ismeretekre is szert tesznek a tanulók.

Büntetések, büntetőjog a szerveren
A szerveren ez eléggé zanzásítva működik, hisz túl bonyolult és hosszadalmas lenne ezt véghezvinni, így igyekszem ezt rövidre zárni, de azért kitérek pár fontos elemre. A magyar rendőr nem tartóztat le! Ez egy jelentős tévhit. Amikor valakit egy rendőr tetten ér, és bilincsbe ver, majd beszállít a kapitányságra, azt előállításnak hívjuk. Ezt követően a gyanúsítottat a rendőr őrizetbe veszi, ha megalapozottan gyanúsítható bűncselekmény elkövetésével. Ha fogdában helyezzük el, akkor maradjunk a 72 órás őrizet felfogásánál, azonban ha fegyházba kell szállítani, akkor jobb, ha úgy értelmezzük, hogy a bíró elrendelte a letartóztatását. Tárgyalásra nem kerül sor, azonban igyekezzünk megadni a kihallgatás során a lehetőséget, hogy ártatlanságát akár ő, akár védője bizonyíthassa, így megadva a szabadulásra az esélyt.

Hivatásosként fejlődés
A sikeres vizsgázást követően őrmesteri rendfokozatban kezdjük meg pályánkat a rendvédelmi szervek egyikénél, ha fiatal karaktert alakítunk, akkor 20-21 évesen általánosságban. Itt alapvetően egy közrendvédelmi felkészítést kapunk, így az ilyen feladatok ellátására létesített szervezet egységhez leszünk beosztva járőr beosztásban. A magyar várakozási idők alapján úgy számoltam, hogy a tiszthelyettesi és zászlósi állománycsoportok rendfokozatain végigcsúszkálva egy 15-18 évnek el kell telnie (legyünk tekintettel a soron kívüli előléptetésekre, amiknél a várakozási idő fele is elégséges), így a hadnagyi rendfokozat elérésével érdemes a realitás kedvéért új karakterbe kezdeni, aki mondjuk vagy fiatal tiszthelyettesként elvégzett egy levelező tiszti képzést, vagy polgári diplomával átképzőt, vagy eleve az RTK egyik nappali tagozatos, civilek számára elérhető szakirányán végzett. Ezen felül érdemes célokat elképzelni a karakterünknek jellemzői alapján, gondolok itt jövőbeli szervezeti egység és beosztás elérésére, hisz ezek jelentősen meghatározzák, hogy valójában milyen feladatokat lát el a karaktered és milyen munkakörben tevékenykedik. Ez a preferált beosztás és szervezeti egység természetesen IC események következtében változhat (pl.: a karaktered fizikai képességei gyengülnek, nem lesz már bevetési, taktikai feladatokra alkalmas).

Anyagiak
Tisztában kell azzal lennie, hogy egy rendőr nem keres annyira sokat manapság. Igaz, ez függ a beosztástól és a szervtől, ahol szolgál, de alapjáraton nem engedhet meg magának se egy villát, se egy luxusautót. Törekedjetek az ilyenek elkerülésére, vagy ha muszáj, akkor alkossatok a meglévő vagyonról is egy reális történetet (pl.: örökség, kőgazdag család támogatása).

Személyiség, magatartás és szabályok
Rendőrként a karaktered nem lehet se túl puhány, se egy idegbeteg állat, hisz az ilyen eseteket kiejtik az alkalmassági vizsgálatok rostáin. Ettől függetlenül lehet a karaktered megengedő és barátságos vagy agresszív és domináns. Lehet olyan, aki mindent úgy csinál, ahogy az a nagykönyvben meg van írva, vagy egy lázadó, aki nem ért egyet a protokollokkal és ezért szembemegy velük. Lehetsz korrupt vagy vamzer, aki mindenért is jelenti a társait és az osztályvezető kedvence vagy épp ellenkezőleg, egy bűnözőnek szivárogtat információkat. Fontos persze, hogy a szerver szabályzatainak keretein belül tevékenykedjünk, így valamit ettől függetlenül nem tehetünk meg, tekintettel arra, hogy egy alkalmasságikon folyamatosan áteső rendőrnél valami már nem férne bele.

Fegyelmi
A karakternek bele kell kalkulálni cselekedeteibe azt a tényt is, hogy ezekért fegyelmi eljárás keretein belül felelősségre lehet vonni, amivel kockáztatja jó hírnevét (feddés, megrovás), anyagi helyzetét (pénzbírság), fizetési és rendfokozati előmenetelét (visszavetés, várakozási idő meghosszabbítása), beosztását (beosztásból visszavetés) és magát az állását, ezzel pedig a jövőjét (szolgálati viszony megszüntetése). Természetesen ettől eltekinthet a karaktered, annak fejlődése és helyzete függvényében.

Félelem
A rendőr sem sérthetetlen, így bizonyos szituációk kihozhatják belőlük is a félelemet, persze ez a karakter tapasztalatától és a fejlődésétől, személyiségétől is függ. Egy pályakezdő például vihet ügyetlenséget a dolgokba, hisz nem kezeli annyira rutinosan az intézkedés alá vont személyeket, mint egy öreg róka és a magabiztosságuk, határozottságuk is jelentősen eltérő. Hozhatnám fel példának azt, hogy ne kezdjünk tűzharcba egyedül, továbbá ne kezdeményezzünk intézkedést egy problémás környéken egymagunk, inkább kérjünk egy extra egységet a helyszínre a problémák elkerülése végett.

Robot
Ahogy azt már tisztáztuk, a rendőr is ember. A hangulata változó, lehetnek olyan napjai, amikor bal lábbal kel fel. Mint IRL, mint IG egy rendőrnek rendkívül nagy hatalma és jogköre van és ezt meg kell tanulni fair módon használni, de nem szabad túlzóan elkanyarodni a tárgyilagos, robotizált munkavégzés felé sem, ahol nem visz a karaktered érzelmeket a cselekedeteibe, viselkedésébe.

Források:
@metro spider | Egy amerikai rendőr valódi szerepe
"Khaleesi" | Accurately roleplay a law-enforcement officer
Nemzeti Jogszabálytár | Törvények, miniszteri rendeletek
Ps.: Szívesen fogadok kritikát és véleményt, hogy min lehetne változtatni, vagy mit lehetne hozzáadni, ha valaki jobban ért a dolgokhoz. Tekintettel arra, hogy a szerveren a NAV is inkább érthetően a közrend fenntartására épül, nem tartottam indokoltnak erre külön részleteket szentelni, rendőr alatt rendfenntartót értek általánosságban.
 

Alax

Az év Globális Moderátora 2021-ben.
Veterán Globális Moderátor
v2
2019. 01. 10.
984
1 291
Borsod
V4 karakter
Bob Wallenberg
LV karakter
Nil Valery
V2 karakter
Alax D Xavier
Szerintem emészthető formában össze lett szedve mindaz, amit nagyjából tudni kell. Vannak benne természetesen kifogásolható dolgok, amik a valóságban másképp működnek, de nem muszáj mindenkinek mindenről tudni. (Ha szeretne, akkor lehetősége van a pályára lépni.) Példának hoznám fel itt az előmenetelt.
Ugye az előmenetel feltétele: - előírt képzési és továbbképzési kötelezettségeit teljesítette.
- elvárt éves teljesítményi szintkövetelményt teljesítette.
- egészségi, fizikai, pszichológiai vizsgálatokon megfelelt.
- gyakorlati tapasztalata, készségei és kompetenciái megvannak.
+ megvan a rendfokozati vizsgája.
Na hát igen ám, de a gyakorlatban egyébként te akár 8-10 évet is lehetsz őrmester, hisz a rendfokozatod igazodik a beosztásodhoz.
Kiérződik a leírásból egy egészséges sterilitás, amivel szintén nincs baj, hisz feltételezem nem a gyakorlatból van merítve a dolog és ez így van rendjén. Ahhoz képest le a kalappal, remélem sokan igénybe fogják venni a leírást.