Dazan Januzaj
Születési hely és idő: 1994. június 15., Tuzla, Bosznia-Hercegovina
Anyja leánykori neve: Xhesika Zekaj
Apja neve: Yusuf Januzaj
Testmagasság: 189 cm
Testtömeg: 86 kg
Szemszín: barna
Hajszín: barna
Beszélt nyelvek: albán, angol, orosz
Dazan apja, Yusuf Januzaj 1940-ben született Lazaratban, hívő muszlim családba. Elemi iskolai tanulmányai után a katonai pályát választotta, az albán-jugoszláv határon teljesített határőrszolgálatot. Ekkoriban ismerte meg feleségét, Zamira Smajlaljt, aki 1951-ben született Korça városában és egy állami fonodában dolgozott. 1976-ban házasodtak össze, első gyermekük, Erayon, 1979-ben született.
Yusuf részt akart vállalni a kibontakozó délszláv háborúban, így a család 1991-ben a boszniai Tuzlába költözött. 1992-ben, nem sokkal a boszniai háború kitörése után szerb milicisták betörtek a házukba, megerőszakolták és meggyilkolták Zamirát, aki egyedül volt otthon. A tragikus eseményt férje és fia is traumaként élte meg. Yusuf pár hónappal később kimentett egy nőt, Xhesika Zekajt, egy szerb paramilitáris csoport karmaiból. Xhesika Zamirához hasonlóan egyszerű családból származott, 1955-ben született Tuzlában és egy közeli kisváros termelőszövetkezetében dolgozott. Hamar egymásba szerettek, 1993-ban összeházasodtak és 1994 június 15-én megszületett a második gyermek, Dazan.
Pár hónappal később, a szerb ostrom során tüzérségi lövedék csapódott a család házába, amely lakhatatlanná vált. Xhesika a csecsemő Dazannal Albániába menekült, az immár férfivá cseperedő Erayon apja oldalán harcolt a szerbek ellen.
A két férfi szerencsésen túlélte a háborút, 1995-ben tértek vissza családjukhoz Albániába. Egy északi kisvárosban, Dragobi-ban telepedtek le.
Pár évvel később Yusuf egy, a boszniai háborúban megismert bajtársa révén kapcsolatba került a politikai konszolidáció időszaka alatt szerveződő albán alvilággal. Tapasztalt katonaként és háborús hősként nagy tiszteletnek örvendett, hamar bekerült az alvilág legbelsőbb köreibe, fontos szerepet kapott a századfordulón fellendülő fegyver- és drogkereskedelemben.
Kisgyermekkor (0-3 éves korig)
Dazan a kor viszonyai között szerencsés gyereknek számított, apja alvilági tevékenysége régén jólétet tudott biztosítani a családnak. Teljesen kimaradt életéből a bizonytalan politikai helyzetben a társadalom jelentős részét sújtó szegénység. Anyja háztartásbeliként 3 éves koráig vele maradt, ezután iratták óvodába.
Óvoda (4-6 éves korig)
Dazan már az óvodában megérezte, hogy valamilyen módon más, mint a többi gyerek. Családjának anyagi háttere, valamint az apját a közösségükben övező tisztelet miatt már az óvónők is pozitívan kivételeztek vele. Dazan ekkor még csak a pozitív oldalát tapasztalta meg, csoporttársaival jól kijött, sok barátja volt.
1998-ban kitört a koszovói háború. Erayon Koszovóba utazott, hogy harcban segítse testvéreit a szerbek ellen. Yusuf kapcsolatai révén fegyvereket csempészett otthonról a háborús övezetbe, segítve az albán felkelők felfegyverzését.
Kisiskolás kor (7-10 éves korig)
Kisiskolás korától kezdve Yusuf és Erayon is sokat mesélt Dazannak háborús élményeiről, ezáltal beletáplálódott a fanatizmus és a szerbek iránti határtalan gyűlölet. Dazan szemei előtt folyton ott lebegett ez a kifejezetten erős családon belüli példakép, apját és féltestvérét is feltétel nélkül, hősként tisztelte. Látva, hogy a két férfira mások is felnéznek, egyre jobban megerősödött benne a gondolat, hogy az ő útjukra kell lépnie.
Az elemi iskolában az óvodához hasonlóan is kivételesként kezelték. Osztálytársai felnéztek rá, a szünetekben és az iskola után délután körbe ülték és kíváncsian hallgatták, ahogy apja és féltestvére háborús történeteit meséli el nekik. A lányok körében is különösen népszerű volt, ebben az életkorban szinte minden lány számára vonzó partner volt egy háborús hős fia.
Kamaszkor, serdülőkor (11-18 éves korig)
Apja lassan belelátást engedett Dazannak tevékenységébe, több alvilági ismerősének is bemutatta legkisebb fiát. Dazan megtapasztalhatta, hogy más háborús veteránok is hősként tisztelik apját és fivérét, ezáltal tovább erősödött benne a két férfi példaképe. 12 éves korában volt először alkalma éles fegyvert kézben tartani, apja felnőttkorára kitűnő céllövőt nevelt belőle.
Az iskolában felsőbbévesen szembesülnie kellett a kivételezettség árnyoldalával is. Osztálytársai körében megjelenése féltékenységet ébresztett, céltáblává vált. Az iskolai bántalmazások hatására egyre inkább magába zárkózott. A lányok – jólelkűségével visszaélve - jellemzően kihasználás céljából közeledtek hozzá, rendre otthagyták, megcsalták.
Dazan 16 éves korára kiábrándult a nőkből, igaz barátok nélkül maradt. Szabadidejét nagyrészt apjával és bátyjával töltötte, vagy egyedül horgászott egy közeli tónál gondolataiba mélyedve.
Személyiségét nagyban meghatározta, hogy az őt körülvevő közösségekben apját, és később a nyomdokaiba lépő féltestvérét, Erayont is hősként tisztelték. Ha egy beszélgetés során szóba került a neve, rögtön Yusufra és Erayonra terelődött a téma.
Dazan az évek során egyre inkább úgy érezte, nem tud érvényesülni családja érdemeinek árnyékában. Korlátozottnak érezte lehetőségeit, ki akart törni a számára befásult vidéki atmoszférából.
Amikor 15 évesen gimnáziumba ment, felmerült, hogy az elvégzése után a fővárosba menjen egyetemre. Intelligens, átlagon felül teljesítő tanulóként jó esélye lett volna bekerülni több fővárosi állami egyetemre is, Dazan azonban nem tartotta vonzónak a továbbtanulást, egyre erősebben feltámadt benne a fiatalok természetes kalandvágya, világot akart látni.
2012-ben a gimnázium befejezése után úgy döntött, végleg kiszakad az őt körülvevő közegből. Los Santosba, az óceán túlpartjára utazott, hogy világot lásson és saját maga vívhassa ki az őt körülvevő tiszteletet.
Élet az óceán túlpartján (18 éves kortól)
Dazan helyi ismeretség hiányában a kezdetekben erőteljesen támaszkodott apja otthoni kapcsolataira. Az országba Albániából kisebb tételben becsempészett fegyverek és lőszerek átvételéért, értékesítéséért volt felelős. Tevékenysége által komoly bevételre tett szert, megteremtve magának az anyagi biztonságot, majd a kényelmes jólétet.
Dazan a csempészáruk értékesítése során elkezdte kiismerni magát a város alvilágában. Tartós üzleti kapcsolatokat épített ki, egyre nagyobb összegeket mozgatott meg. Apja közbenjárásával 2014-ben két hozzá hasonló hűséges huszonéves férfit küldtek otthonról Afrim és Ladon Kelmendi személyében, hogy segítsék a csempészáruk eladását és a kialakult üzleti kapcsolatok további erősítését.
Dazan idővel kezdett igazi vezetővé válni. Kiépítette az őt körülvevő feltétlen tiszteletet, két társa vakon megbízott benne.
A jó üzleti kapcsolatok mellett azonban Dazan ellenségekre is szert tett. 2016-ban drogüzlet során embereivel együtt csapdába csalták, az adásvétel helyszínén, egy Los Santos-i sikátorban 4 fegyveres támadt rájuk. A lövöldözést Dazan túlélte, két társa azonban holtan maradt a sikátorban. Dazan életében ekkor ölt először embert. Azonban ennél sokkal jobban megviselte társai halála. Úgy érezte, vezetőként felelős értük, neki kellett volna megvédenie őket akár az élete árán.
Dazan az önmarcangolás által teljesen magába zárkózott. Teljesen felhagyott korábbi életével, eddig megszerzett vagyonára alapozva igazi semmittevőként élt. Ideje nagy részét horgászattal töltötte, vagy egyszerűen kocsikázott a városban gondolataiba mélyedve. Kipróbált különböző tudatmódosító szereket, hogy enyhítse a benne felgyülemlő feszültséget, azonban ezek hatására még jobban elszigetelődött.
2018-ban Dazan féltestvére, Erayon is Los Santosba érkezett, azzal a céllal, hogy kirángassa öccsét a slamasztikából. Dazan lassanként félretette a tudatmódosító szereket, bátyjával elkezdték újra feléleszteni a korábbi üzleti kapcsolatokat. Tevékenységüket a drog- és fegyvercsempészet mellett kiterjesztették a prostitúcióra is. A növekvő hálózat üzemeltetése azonban egy idő után több embert igényelt. Dazan eltökélt volt, hogy ezúttal nem az otthoni kapcsolatokra alapoz, hanem saját maga építi ki Los Santos-i szervezetét, bátyja pedig ebben hűen támogatta.