- 2023. 06. 20.
- 177
- 968
- V4 karakter
- Artyom Egorov
JOGI KISOKOS
A fegyveres elkövetés, mint minősített eset
A 2016. évi I. törvény, vagyis a Büntető Törvénykönyv, számos bűncselekménynél minősítő körülményként kezeli ha az adott cselekményt fegyveresen vagy felfegyverkezve követik el.
Elsőre nem könnyű megmondani hogy mi a kettő között a különbség, hiszen mindkettő fegyver, de nagyon fontos különbséget tenni közöttük.
A BTK értelmező rendelkezései között találjuk mindkettőnek a nyers jogi fogalmát. Ebben a bejegyzésben a fegyveres minősítést fogjuk bemutatni, a felfegyverkezve minősítés egy külön kisokosban kap helyet.
A fegyveres elkövetés BTK-beli fogalma az alábbi:
Először azt tisztázzuk, hogy mit takarnak a felsorolás egyes elemei.5. fegyveresen követi el a bűncselekményt, aki
a) működőképes lőfegyvert,
b) robbanóanyagot,
c) robbantószert,
d) robbanóanyag vagy robbantószer felhasználására szolgáló készüléket
tart magánál, vagy a bűncselekményt az a)–d) pontban meghatározottak utánzatával fenyegetve követi el;
- A működőképes lőfegyver fogalmilag azt jelenti hogy olyan tűzfegyver, amely csőtorkolati energiája egy bizonyos szint (7.5 joule) fölötti és annak csövét szilárd lövedék hagyja el. Tűzfegyver az, ami lőpor robbanékony hatását használva lő ki valamit.
- Magyarul ezek a köznapi nyelvhasználatban vett lőfegyverek.
- A robbanóanyag az az anyag amit az ADR (veszélyes anyagok szállításának szabályai) rendelet annak bélyegez. Ez egy elég tág kör, röviden minden olyan anyag ami detonáció hatására felrobban.
- Robbantószer tulajdonképpen az a robbanóanyag ami önmagában tartalmazza az égéshez szükséges oxigént. Ugyanúgy mint a robbanóanyagnál, detonáció hatására felrobban.
- Robbanóanyag vagy robbantószer felhasználására szolgáló készülék minden olyan eszköz vagy tárgy amivel a 2. és 3. pontban írtakat detonálni vagy működésbe hozni lehet. Ez lehet távirányító, vezeték, távüzenet. Tényleg bármi, amivel a robbanást elő lehet idézni.
A d) pont alatt fejeződik be az első mondat, így: "tart magánál". Ez azt jelenti hogy a lőfegyvert vagy a robbanóanyagot nem kell lóbálni, nem kell vele fenyegetőzni, nem kell mutogatni, nem kell felhasználni, hanem már akkor is meg lehet ezt állapítani ha csak nálunk van."Magánál tartja" az ember ha a táskájában van, ha a zsebébe rakta, ha a jármű csomagtartójában van amiben utazik, vagy amikor közvetlen birtokolja valahogy.
A második mondat azt mondja, hogy az is fegyveresen követi el a bűncselekményt aki "a felsorolásban lévő dolgok utánzatával fenyegetve" csinálja azt.
Ez azt jelenti hogy aki olyan dologgal csinálja meg a bűncselekményt ami úgy néz ki mint egy lőfegyver vagy egy robbanóanyag és ezzel fenyegetőzik is. Itt azért szükséges az hogy a fenyegetés megtörténjen, mert ez a két módszer máshogy és más miatt veszélyes a társadalomra.
- Az első azért veszélyes, mert ha egy működőképes lőfegyver van az ember zsebébe dugva és úgy követi el a bűncselekményt, akkor azt bármikor előveheti és használhatja.
- A második azért veszélyes, mert már egy fegyvernek tűnő valamit lóbál, és amíg azt nem közvetlen közelről nézzük nem tudjuk hogy tényleg egy működőképes lőfegyver-e, de mivel úgy néz ki ezért valószínűsíthető hogy az.
A fegyveres elkövetés megállapításához nem szükséges feltétel hogy a bűncselekmény sértettje tudomást szerezzen arról hogy az elkövetőnél fegyver van. Tehát a sértett tudatában lehet hogy úgy jelenik meg az elkövetés mintha az egészen "biztonságos" mert legalább fegyver nem került elő, de ha az az elkövetőnél mindvégig ott volt ("magánál tartotta"), akkor a fegyveres minősítés megállapítható.
Állítunk ide néhány példát, az egyszerűbb megértés jegyében:
- Fegyveres az elkövetés, ha annak során az elkövetőnél lőfegyver van, de azt nem veszi elő, és arra utalást sem tesz.
- Fegyveres az elkövetés, ha az elkövető hátán/oldalán fegyver van, azt azonban nem veszi kezébe, de tesz utalást arra hogy nála van egy fegyver.
- Fegyveres az elkövetés, ha valaki késsel fenyeget valakit és így rabolja ki, de ennek során egy fegyver is van nála. (Itt bár formailag a 'felfegyverkezve' minősítés is elkövetésre kerül, azonban a 'fegyveres' minősítés egy ennél súlyosabb körülmény, így ezutóbbit kell megállapítani - a felfegyverkezettet azonban nem.)
- Fegyveres az elkövetés, ha az elkövető megvillantja a fegyverét vagy direkt úgy cselekszik hogy az látható legyen, azonban szóban soha nem említi hogy fegyvere van.
- Fegyveres az elkövetés, ha egy airsoft vagy gáz-riasztó fegyverrel a kézben, azzal fenyegetve, azt mutogatva követik el a bűncselekményt.
- Fegyveres az elkövetés, ha az elkövető mástól erőszakkal megszerzi annak lőfegyverét és azzal követ el bűncselekményt. (Akár azzal szemben akitől megszerezte, akár mással szemben.)
- ----
- Nem fegyveres az elkövetés, ha annak során az elkövetőnél egy airsoft vagy gáz-riasztó fegyver van, azt azonban nem használja fenyegetéshez, nem szól róla, nem kelti azt a látszatot hogy az egy lőfegyver lenne. (Itt azért nem valósul meg a minősítés, mert ez nem egy műküdőképes lőfegyver - lásd a téma legelején a felsorolást -, így ha nem használják fenyegetéshez hanem csak magánál tartja az elkövető akkor nem teljesül egyik feltétele sem. Azonban az fontos, hogy ennek a lőfegyver-utánzatnak a jelenlétéről a sértett nem szerezhet tudomást.)
- Nem fegyveres az elkövetés, ha valaki csak szóban fenyegetőzik azzal hogy lőfegyver vagy robbanóanyag van nála, azonban ez nem bizonyul valónak. (Itt felmerül a közveszéllyel fenyegetés vagy közveszély okozása bűncselekmények gyanúja, ezeket az elkövető tervétől és a tudatában megjelenő következmények és a cselekmény körülményeinek függvényében vizsgálni kell.)
- Nem fegyveres az elkövetés, ha valaki késsel követi azt el. (Ez 'felfegyverkezve' minősítés alá esik.)
Összegezve:
Természetesen a fegyveres elkövetés csak azoknál a bűncselekményeknél állapítható meg, ahol azt a BTK lehetővé teszi. Tehát például hiába követ el valaki fegyvert lóbálva egy csalást, az nem lesz "fegyveres csalás" - hanem marad alapeseti csalás. Ugyanakkor a fegyver miatt vizsgálandóak egyéb tényállások, többek között a fegyver viselésére vonatkozó szabályok (80. § ITB, 82. § IFB) vagy a kényszerítés (125. §), mint önállóan megállapítható bűncselekmény is.
Egy bűncselekmény fegyveres minősített esetének megállapítás nem zárja ki hogy megállapításra kerüljenek a fegyver jogtalan birtoklása miatti bűncselekmény(ek) is. Tehát ha valaki fegyveresen rabol és egyébként nincs fegyverengedélye, akkor a 99.4 § 'rablás fegyveresen' bűncselekmény mellett megállapításra kerülhet a 82. § 'illegális fegyver birtoklás' vonatkozó tényállása is, továbbá ha van hozzá lőszer akkor a 80. § 'illegális töltény birtoklása' bűncselekmény is.
Ez azért lehetséges mert a fegyveres elkövetés mint minősített eset azt az emberi magatartást bünteti szigorúbban amit alapból is elkövetett az elkövető (pl. rablás), a fegyver/lőszer birtoklásáért megállapított bűncselekmények pedig azt büntetik hogy az elkövető jogosulatlanul birtokol fegyvert vagy lőszert. Ezek nem zárják ki egymást, hiszen más magatartásokat vonnak felelősségre.
Ha a fentiekhez kérdése vagy észrevétele van, támogatna minket, esetleg meghatalmazott ügyvédet fogadna, akkor keressen minket bizalommal a +38-76-213-5447 telefonszámon, vagy online üzenet formájában az alábbira kattintva: Elérhetőség.
A Jog Ligája csapata
A Jog Ligája Nonprofit Kft. | Adószám: 58280495-1-81 | Nyt. szám: 744 | +38-76-213-5447 |