Jogi Kisokos - A 'Tiltott repülési zónába való berepülés' bűncselekménye

Boldi88

Zöldfülű
2023. 06. 20.
177
968
V4 karakter
Artyom Egorov
MTA1NTkwMA.png




JOGI KISOKOS​

A 'Tiltott repülési zónába való berepülés' bűncselekmény



A Büntető Törvénykönyvről szóló 2016. évi I. törvény a 135. §-ban az alábbi magatartást nevezi meg bűncselekménynek:
Az a pilóta valamint másodpilóta aki tiltott repülési zónába vezeti légi járművét, és ott hosszabb ideig bent marad.
A jogalkotó egy mellékletben meg is jelöli pontosan hogy melyek ezek a légterek, itt megtekinthető: KATTINTS.


Ennek a szabálynak egyetlen tényleg érdekes és gondolkodásra késztető része van, mégpedig az alábbi:

"... és ott hosszabb ideig bent marad."
Ennek értelmezése és figyelembe vétele sajnos gyakran elmarad a mindennapi jogértelmezés (értsd: hatósági intézkedések) során.
Pontosan ezért küldtünk is a Rendőrségnek egy kérdést. Kíváncsiak voltunk hogy az ő értelmezésükben mit is jelent a "hosszabb idő".

Az elküldött kérdés ide kattintva tekinthető meg, a hatóság válasza pedig az alábbi volt:
Az már a válaszból is kiderült hogy valami a "hosszabb idő" szavakkal van, azokkal valamit kezdeni kell mert mégiscsak benne vannak egy jogszabályban.
Mindenképp örvendetes hogy ezt a Rendőrség - megítélésünk szerint - helyesen értelmezi, és a leírt szabályoknak megfelelően nem büntet ha csak átrepülés történik.

Ugyanis az itt tárgyalt bűncselekmény csak egy esetben követhető el: ha valaki szándékosan berepül egy tiltott légtérbe, és onnan nem repül ki rövid időn belül.
Mi a rövid idő? Általában az az idő, ami a szükséges cselekmény (pl. a tiltott légtér elhagyása) legrövidebb időn belüli teljesítéséhez szükséges. Fontos azonban, hogy ez a légi közlekedés körében nem feltétlenül jelenti a legrövidebb utat is - hiszen lehet hogy több időt vesz igénybe a légi jármű mozgásának olyan mértékű megváltoztatása, hogy a legrövidebb úton hagyja el a légteret; ezzel bőven túllépve azt az időt, amit repülési irányának és sebességének megtartása mellett igénybe vett volna a légtéren átrepülés.

Rövid idő - hosszú idő?
A különbségtétel azért lényeges, mert ezen múlik hogy valaki elkövet-e egy bűncselekményt vagy sem. Figyelembe kell venni a jogalkotói akaratot és célt is ebben az esetben, mert segít értelmezni és következtetéseket levonni. Ugyanakkor - mivel nem írták le mikor melyik - nem teljesen egyértelmű mikor melyik történik.
Alapvetően negatív jogértelmezés során juthatunk a "rövidebb idő" kifejezésig, ahol a negatív azt jelenti hogy valaminek az ellentettje. Jogelméletben ez azt jelenti, hogy egy kifejezés értelmezhető úgy is hogy megnézzük mit nem jelent. Ennek kifejtése és megértése ennél azért több mondatot is igényel, de a módszer innentől ismert, akit érdekel utána tud nézni pontosabban.
Ha megnézzük hogy milyen okból hozhat létre a jogalkotó tiltott légteret és hogy ezek hol vannak, egyértelműen kitűnnek az állami érdekek. Az állami érdek ilyen formában viszont felül fogja írni az állampolgárok azon érdekét, hogy ők szabadon vehessék igénybe az összes légteret. Viszont az állam nem azt mondja hogy teljesen megtiltja a kiemelt légterekben folyó légi közlekedést, hanem csak azt tiltja meg hogy ott sokáig bent legyen olyan akinek nem feltétlenül szükséges hogy bent legyen. Mivel jogszabályokban nem jelenik meg az a tilalom hogy a tiltott légteret bármilyen módon igénybe lehessen venni, így csak mint részleges korlátozás jelenik meg ez a bűncselekmény.
Ezzel a jogalkotó tulajdonképpen egy prioritást adott a tiltott légterek sérthetetlenségének az azok szabad felhasználásával szemben - miközben nem tiltja teljesen ezek igénybevételét.
- Abba a kérdésbe hogy ezt a jogalkotó direkt csinálta így vagy véletlenül, nem kívánunk belebocsátkozni.


Mikor büntethetnek?
- ha valaki berepül egy tiltott légtérbe és ott nem rövidebb ideig tartózkodik. Fentebb kifejtésre került hogy mi a rövidebb idő, ha aszerint cselekszik az ember akkor biztosan el fogja kerülni hogy felelősségre vonják.




Összegezve:
- ha valaki csak átrepül egy tiltott légtéren, az semmilyen szankciót nem vonhat maga után; azonban alapot adhat egy hatósági intézkedésre. Pénzbüntetésre, előállításra, bebörtönzésre azonban semmilyen lehetőség nincsen.
- ha valaki berepül egy légtérbe és ott csak egy kicsit is tartózkodik (ami nem az átrepüléshez szükséges cselekvés, például megnézi milyen helikopterek parkolnak a tetőn, vagy megnézi mi folyik az udvaron), az már megvalósítja a bűncselekményt.







Ha a fentiekhez kérdése vagy észrevétele van, támogatna minket, esetleg meghatalmazott ügyvédet fogadna, akkor keressen minket bizalommal a +38-76-213-5447 telefonszámon, vagy online üzenet formájában az alábbira kattintva: Elérhetőség.

A Jog Ligája csapata
A Jog Ligája Nonprofit Kft.Adószám: 58280495-1-81Nyt. szám: 744+38-76-213-5447