Figyelemfelhívás a rendőrség jogsértő eljárási gyakorlatára

tommen.

2+2=5
2019. 01. 10.
1 100
3 963
18
Győr
a.te.ervelesi.hibad.hu
V4 karakter
Maximilian Leitner
MTA1NTkwMA.png



FIGYELEMFELHÍVÁS

A RENDŐRSÉG JOGSÉRTŐ ELJÁRÁSI GYAKORLATÁRA

Ebben a cikkben egy olyan problémára szeretnénk felhívni mind az állampolgárok, mind pedig a rendőri vezetők figyelmét, ami több, ügyfeleink képviseletében benyújtott feljelentés és "felülvizsgálati kérelem" esetében előfordult már, több alkalommal. Ez nem más, mint amikor a rendőrség az elektronikus beadványra válaszul küldött levelében arról tájékoztatja a sértettet vagy a panaszost, hogy a további eljárási cselekményekről nem áll módjukban tájékoztatást adni.

Ez merő tévedés, ugyanis a büntetőeljárásról szóló 2022. évi I. törvény (továbbiakban: Be.) 8. § szakasza értelmében a sértett is részt vesz az eljárásban, ugyan úgy, mint a védő, vagy a terhelt (bűncselekmény elkövetésével megalapozottan gyanúsítható személy). A sértett tájékoztatása, mint az eljárás egyik résztvevője, elengedhetetlen annak érdekében, hogy a sértett a sértetti minőségéhez fűződő és abból adódó jogait hatékonyan gyakorolni tudja, valamint a sértetti minőségből keletkező kötelezettségeinek is maradéktalanul eleget tudjon tenni. Ilyen például a Be. 14. § (1) a) pontjában garantált bizonyíték előterjesztéséhez és az eljárás során történő észrevételezéshez fűződő jog. Ha a hatóság érdemben nem tájékoztatja az eljárási cselekményekről és az eljárás további lefolyásáról, akkor a sértett nem fog tudni új, az eljárás során esetleg bizonyítási eszközként használható dolgokat a hatóság rendelkezésére bocsátani, ugyanis nem értesül azok szükségességéről a nyomozás előrehaladtával.

Továbbá értelemszerűen nem fog tudni észrevételt tenni olyan eljárási cselekményt illetően, amiről nem is szerez tudomást, nem értesül. A Be. 14. § (1) d) pontja alapján a sértettnek joga van megismerni azt a bűncselekményt illetően keletkezett vádakat, aminek ő sértettjeként áldozatul esett, azonban ezt is rendszerint elmulasztja a hatóság közölni az elektronikusan tett beadványra válaszul.

A Be. 14. § (1) c) pontja alapján a törvényben meghatározott cselekményeken joga, a 15. § értelmében pedig kötelessége is részt venni a hatóság rendelkezései szerint. Ezek tudatában a hatóság nem elég, hogy sérti a sértett eljárási jogait, de akadályozza őt abban is, hogy a törvény által előírt kötelezettségeinek törvénytisztelő, becsületes állampolgár és áldozat létére eleget tehessen, elkerülve az esetleges büntetőjogi felelősségre vonást, vagy akár a rendbírság kiszabását emiatt.

Aki úgy véli, hogy a hatóság a fenti vagy más módon megsértette az eljárási vagy egyéb alapvető jogait, bátran forduljon hozzánk és mi érvényt szerzünk a jogainak! Egyben kérjük a tisztelt hatóságot is a jogsértő gyakorlatuk megváltoztatására.




Ha a fentiekhez kérdése vagy észrevétele van, támogatna minket, esetleg meghatalmazott ügyvédet fogadna, akkor keressen minket bizalommal a +38-76-213-5447 telefonszámon, vagy online üzenet formájában az alábbira kattintva: Elérhetőség.

A Jog Ligája csapata

A Jog Ligája Nonprofit Kft.Adószám: 58280495-1-81Nyt. szám: 744+38-76-213-5447